PÓŁMETEK PROJEKTU AKTYWNI SENIORZY – AKTYWNA SPOŁECZNOŚĆ
Na przełomie lipca i sierpnia uczestnicy projektu wzięli udział w trzydniowych warsztatach podnoszących wiedzę i umiejętności w zakresie metod pracy z dziećmi. Zajęcia każdego dnia obejmowały inny moduł. Pierwszego dnia seniorki skupiły się na poznaniu oczekiwań dzieci z podziałem na te w wieku do trzech i do sześciu lat. Podczas warsztatów Panie pracowały nad określeniem potrzeb i zachowań dzieci właściwych dla tego okresu rozwoju, starając się je jak najlepiej zrozumieć i zinterpretować . W kolejnym dniu seniorki poznawały metody pracy z dziećmi ze szczególnym uwzględnieniem zabaw, jakie można przeprowadzić z najmłodszymi. Jak wiadomo, wiedza najlepiej sprawdza się w praktyce, zatem nasze seniorki wpadły w wir zabawy i same z zapałem rozegrały kilka gier planszowych, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i rymowanki, a także zaprezentowały gry znane z czasów ich młodości. Wiele z tych gier i piosenek znanych jest obecnie dzieciom, ale sporo z nich należałoby ocalić od zapomnienia i przekazać najmłodszym. Z takim przesłaniem zakończył się drugi dzień pracy. Ostatni dzień spotkań dotyczył określenia współpracy seniorów z danym typem organizacji działającej na rzecz małych dzieci na terenie gminy Jastków. Kolejnym etapem projektu było spotkanie z doradcą personalnym, który wydobył najmocniejsze strony każdej z Pań oraz pomagał w podjęciu decyzji odnośnie tematyki planowanych warsztatów z najmłodszymi.
Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać - pierwsze warsztaty już są za nami, pozostała część seniorów niebawem także przeprowadzi swoje debiutowe spotkania z maluchami.
Dla nas ogromnym sukcesem realizowanego projektu jest to, że znalazły się zaangażowane osoby z pasją oraz ogromną wiedzą i doświadczeniem, które chciałyby przekazać dzieciom; dać coś wyjątkowego od siebie. Wiemy, że seniorki cieszą się z możliwości udziału w takim przedsięwzięciu. Wiele z nich już dziś widzi efekty uczestnictwa w projekcie. Pani Grażyna Grzegorczyk biorąca udział w programie, szczególnie ceni sobie wiedzę psychologiczną jaką nabyła podczas zajęć dotyczącą sposobu reagowania dzieci w różnych sytuacjach, a także nowoczesnych metod zachęcenia do zabawy oraz skupienia uwagi w jej trakcie. Nie bez znaczenia jest także podniesiona pewność siebie jaką uzyskała podczas specjalistycznych spotkań. Pani Teodora Czerniec ma mnóstwo talentów i od wielu lat angażuje się w pracę z dziećmi przy różnych projektach, podczas obecnego – ze szczególnym wzruszeniem opowiadała, że dzięki wspólnym zabawom i śpiewaniu piosenek z dzieciństwa mogła cofnąć się w czasie i stać się jeszcze raz beztroskim dzieckiem. Istotę obserwacji zachowań dzieci, a także umiejętnego dawania swobody w działaniu i uważnego kierowania ich rozwojem doceniła także Pani Barbara Suseł, która jako aktywna działaczka gminy Jastków zrealizowała wiele zajęć dla najmłodszych. Pani Basia, wykorzystując nową wiedzę, przeprowadziła już pierwsze warsztaty w Przedszkolu Samorządowym. Następna uczestniczka - Pani Barbara Sidor nie brała udziału wcześniej w podobnych inicjatywach, sama nie ma jeszcze wnuków, ale zdecydowała się na udział w projekcie aby jak najlepiej przygotować się do opieki i zabawy z maluchami. Seniorka jest otwarta na działanie, czeka na pierwsze kontakty z organizacjami, by we wrześniu rozpocząć zajęcia i stawić czoło nowym wyzwaniom. Pani Elżbieta Mazurek jest babcią z wieloletnim doświadczeniem w opiece nad najmłodszymi, ma także mnóstwo zainteresowań, którymi z chęcią się dzieli. Pani Elżbieta jest kolejną uczestniczką, która jest bardzo zadowolona z udziału w programie. Za szczególnie ważne uznała spotkania warsztatowe, podczas których można było wymienić opinie z pozostałymi uczestniczkami, poznać dobre praktyki, a także poszerzyć horyzonty w zakresie metod pracy z dziećmi. Pani Elżbieta cieszy się na wspomnienie dobrej atmosfery, pozytywnej energii jaka panowała podczas spotkań ale także docenia możliwość odświeżenia relacji koleżeńskich. Ważną lekcję z warsztatów wyniosła także Pani Teresa Zawiślak, która niegdyś jako mama troskliwie śledziła każdy ruch wykonywany przez dziecko. Obecne warsztaty uzmysłowiły jej jak ważne jest, by dziecko czuło swobodę działania, by mogło rozwijać swoją samodzielność i kreatywność. Podobne przeżycia i pozytywne emocje towarzyszyły Pani Mariannie Struzik, która ma mnóstwo pomysłów w jaki sposób zaprezentować dzieciom obyczaje ludowe. Wiedza pozyskana podczas warsztatów odnośnie metod pracy z dziećmi będzie tu szczególnie przydatna.
Każda z seniorek jest inna, każda z nich ma swoje doświadczenia i wiedzę oraz swój pomysł na wzbudzenie zainteresowań wśród najmłodszych. Najważniejsze jest jednak to, że każda z nich chce dać coś od siebie i wie jak ważne jest zasianie przysłowiowego ziarna w odpowiednim czasie…