SYMPOZJUM NAUKOWE PT. CZŁOWIEK - KULTURA - ŚRODOWISKO
20 marca w sali w Pałacu w Jastkowie odbyło się IX Sympozjum Naukowe pt. Człowiek - Kultura - Środowisko. Wykład inauguracyjny wygłosiła mgr Teresa Kot - wójt Gminy Jastków, Ochrona środowiska naturalnego w Gminie Jastków.
Sympozjum składało się z dwóch części. W pierwszej z nich zaprezentowali się uczniowie szkół z naszej gminy w prezentacjach "Młodzi w trosce o środowisko naturalne".
Po wszystkich ciekawych prezentacjach naszych uczniów został zorganizowany inttearktywny konkurs wiedzy o lokalnym środowisku z nagrodami przeprowadzony w aplikacji Kahoot.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce: Szymek Szczepan- SP Jastków
II miejce: Olek Sobczak - SP Płouszowice
III miejsce: Zofia Michalska - SP Jastków
Następnie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Walory przyrodnicze i kulturowe w Gminie Jastków”.
Szczęśliwcy z rąk Pani Wójt odebrali nagrody.
Po słodkiej przerwie na pączki nastąpiła część II: Interdyscyplinarne sympozjum naukowe, gdzie swoje prelekcje wygłosili:
-Prof. Cezary Taracha (Instytut Historii KUL): Przyrodnicze zainteresowania naszych przodków w epoce nowożytnej (XVI-XVIII wiek).
-Prof. Andrzej Przegaliński (Instytut Historii UMCS): Struktura dóbr ziemskich w Snopkowie w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Przyczynek do badań nad krajobrazem kulturowym Gminy Jastków w epoce zaborów.
-Prof. Piotr Czyżowski,(Katedra Etologii Zwierząt i Łowiectwa UP Lublin): Wpływ ekosystemów leśnych i zadrzewień na środowisko przyrodnicze Gminy Jastków
-Mgr Sławomir Głowacki, dr Marcin Kolejko (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie): Charakterystyka hydrologiczna i wybrane komponenty przyrodnicze wód Gminy Jastków.
-Prof. Grzegorz Grzywaczewski (Katedra Zoologii i Ekologii Zwierząt UP Lublin): Z jastkowskich pól i łąk za Pireneje. Lokalne i globalne wędrówki ptaków
- Dr lek. wet. Aleksandra Garbiec (Zakład Behawioru i Dobrostanu Zwierząt, UP Lublin): Behawior i dobrostan zwierząt towarzyszących na przykładzie psa i kota
Patronatem honorowym była Paniu Wójt Gminy Jastków oraz Dyrektor Instytutu Historii KUL.