SYMPOZJUM NAUKOWE Z OKAZJI 110.ROCZNICY BITWY POD JASTKOWEM
W dniu 26 marca 2025 roku w Urzędzie Gminy Jastków odbyło się Sympozjum Naukowe z okazji 110. rocznicy Bitwy pod Jastkowem, zorganizowane przez Instytut Historii KUL, Szkołę Podstawową im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Sportu w Jastkowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Jastków oraz Dyrektor Instytutu Historii KUL.
Sympozjum podzielono na dwie części. Pierwsza z nich była poświęcona roli szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych – zarówno dawniej, jak i współcześnie – w kontekście obchodów Święta Niepodległości i tradycji związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Uczestników powitał wójt Paweł Jędrejek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie. Sympozjum rozpoczęła dr Małgorzata Choma-Jusińska z IPN Lublin, która wygłosiła prelekcję pt. Obchody święta niepodległości – walka o pamięć. Następnie odbyły się prezentacje przygotowane przez uczniów szkół podstawowych z Gminy Jastków, a także rozstrzygnięto konkurs IPN dotyczący obchodów Święta Niepodległości oraz konkurs fotograficzny pt. Miejsca pamięci na terenie Gminy Jastków.
Druga część sympozjum, zatytułowana W obronie Ojczyzny i wolności. Historia wojskowa Gminy Jastków, rozpoczęła się o 11:30. Wystąpili uznani prelegenci reprezentujący m.in. Instytut Historii KUL oraz UMCS.
Wśród tematów poruszonych podczas sesji znalazły się m.in.:
Prof. Andrzej Niewiński (IH KUL): Funkcje obronne obiektów warownych w północno-zachodniej części woj. lubelskiego w XV, XVI i XVII wieku
Prof. Cezary Taracha (IH KUL): Wojny i walki zbrojne na terenie Gminy Jastków od średniowiecza do czasów współczesnych
Prof. Andrzej Przegaliński (IH UMCS): I wojna światowa na terenie Gminy Jastków
Dr Marcin Paluch (LAW, Dęblin): Uzbrojenie stron walczących w bitwie pod Jastkowem
Prof. Pablo de la Fuente (IH KUL): Bitwa pod Jastkowem (1915) i pod El Biutz (Maroko – 1916). Studium porównawcze
Mgr Teresa Kot i Mgr Magdalena Zarzeka: Historia pewnej majowej uroczystości
Była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy o historii lokalnej oraz oddania hołdu bohaterom, którzy walczyli o niepodległość Polski.
Jubileuszowe 10. sympozjum było niezwykle ważnym spotkaniem. Z prezentacji uczniowskich wynika, że szkoła odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu i wychowaniu młodego pokolenia, a postrzeganie patriotyzmu nie może ogranicza się tylko do obchodzenia świąt narodowych, lecz powinno przejawiać się w codziennych działaniach, takich jak szacunek dla symboli narodowych, troska i angażowanie się w życie społeczne, dbanie o lokalne tradycje. Wiele razy przywołano słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". Pozostanie w pamięci uczestków sympozjum także myśl wypowiedziana przez naszych uczniów - bez właściwych postaw nie ma bohaterów...