CHMIELARSTWO PRZYSZŁOŚCI
Gmina Jastków jest otwarta na nowoczesność, oraz wszystko co wspomaga ochronę naszego środowiska. Fotowoltaika, kolektory słoneczne, pojęcie bio, nie jest nam obce. Dlatego obserwujemy oraz wspieramy, to co dzieje się na plantacji po sąsiedzku naszej siedziby. Jest to pierwsza i jedyna tego typu plantacja chmielu na świecie, na której wprowadzono szereg innowacyjnych rozwiązań dla nowoczesnej uprawy, tak ważnej dla Lubelszczyzny rośliny.
Projekt realizowany jest przez spółkę Energy Composites we współpracy z Rolniczym Zakładem Doświadczalnym „Jastków” sp. z o.o. oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, zaś Polski Eko Chmiel S.A. jest spółką odpowiedzialną za komercjalizację i rozpowszechnianie efektów prac badawczych w Jastkowie. To co udało się zrealizować w ramach projektu, daje szeroką wiedzę odnośnie możliwych do wykorzystania nowoczesnych technologii materiałowych bezpiecznych dla środowiska, czystych i ekonomicznie opłacalnych upraw chmielu a nawet produkcji zielonej energii odnawialnej (OZE) co zostało zaprezentowane władzom samorządowym oraz rządowym w mieniony wtorek 27 sierpnia. Spotkanie miało na celu zainteresowanie władz możliwościami jakie niesie polskie chmielarstwo w połączeniu z innowacyjnością (fotowoltaika, turbiny wiatrowe, nawodnienie), podczas dalszych opracowań strategii dla Lubelszczyzny, bowiem to tutaj mieści się 80% polskiego chmielu.
Wśród obecnych gości znaleźli się między innymi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, wicemarszałek województwa lubelskiego Sebastian Trojak, starosta lubelski Zdzisław Antoń oraz przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zastępca dyrektora Departamentu Rynków Rolnych Marian Borek.