JARMARK FIRLEJOWSKI 2019
Uczcij geniusz miejsca,
gdy lśniące murem
Progi te przestępujesz.
Ten pielesz Firlejom
Wychowuje potomków, świetnych męstwem (…)
Jan Kochanowski , In Villam Dąbrovitiam
Podlubelska wieś Dąbrowica powstała w 1317 roku i tak jak Lublin największy rozwój przeżyła w złotej epoce jagiellońskiej, gdy magnacki ród Firlejów właśnie tę wieś wybrał na swoje rodowe gniazdo. Wielką przeszłość małej Dąbrowicy przypomni Jarmark Firlejowski, zaplanowany w niedzielę, 15 września (start o godz. 11:30, msza św. z elementami j. łacińskiego w kościele Narodzenia NMP w Dąbrowicy oraz koncert Chóru Benedictus).
Impreza, organizowana pod patronatem Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Starosty Powiatu Lubelskiego, ma charakter plenerowego festynu adresowanego do mieszkańców województwa lubelskiego, ale turystów z całego kraju. Miejscem wydarzenia są ogrody przy zachowanej wieży dawnego renesansowego pałacu Firlejów, stanowiącej dziś fragment zespołu Domu Spotkań Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Gospodarze tego obiektu, wspólnie z gospodarzami działających obok - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz parafii pw. Narodzenia NMP, a także z historykami z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego postanowili nawiązać do wielkiej przeszłości podlubelskiej wsi, organizując, już od 9 lat, Jarmark Firlejowski.
Jarmark Firlejowski to plenerowa impreza przywołująca dawne tradycje dworskie
i rycerskie z czasów świetności Rzeczpospolitej i magnackiego rodu z Dąbrowicy. W części historyczno-kulturalnej będzie można oglądać scenki z życia dworu magnackiego, pokazy musztry, fechtunku oraz przyjrzeć się z bliska rycerzom uczestniczącym w turnieju. Barwną oprawę zapewnią Stowarzyszenie Curia Mediaevalis, Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej, Towarzystwo Szabli i Miecza z Zamościa, który zapowiadają, że z pewnością wciągną do zabawy i nauki publiczność. O wysoki poziom koncertów zadbają profesjonalni wykonawcy: Chór Benedictus, ZPiT Dąbrowica. Punktem kulminacyjnym będzie koncert zespołu Lubelska Baszta oraz ludowa potańcówka przy wtórze Kapeli spod Lublina.
Będzie też część ludyczna z kiermaszem tradycyjnych kulinariów i rękodzieła oraz występy artystyczne Kół Gospodyń Wiejskich (w samej gminie Jastków jest ich aż 13!).
Ciekawostką będzie o godz. 17:30 gościnny występ Orkiestry Dętej biorącej udział w 9. Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach!
Jarmark Filejowski odbywa się pod patronatem medialnym: Telewizji Polskiej Oddział w lublinie oraz Radia Lublin.
Wydarzenie wsparli finansowo: Lubelski Oddział Totalizatora Sportowego oraz Starostwo Powiatowe w Lublinie.
* Dojazd na Jarmark z Lublina autobusem lini 3 (końcowy przystanek znajduje się przy samym terenie imprezy).