Sprawy Bieżące

JARMRK FIRLEJOWSKI

autor Marcin Abramek · 19 wrz 2016 o 15:09

Już po raz szósty w naszej gminie odbyło się niezwykłe wydarzenie związane z historią jednej z miejscowości. Jarmark Firlejowski to impreza plenerowa przywołująca dawne tradycje dworskie i rycerskie z czasów świetności Rzeczpospolitej. W tym roku odbył się  18 września i skupiła miłośników żywych lekcji historii. Cała uroczystość otworzyła msza święta z elementami obrządku w języku łacińskim, która odbyła się w kościele parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy. Tuż po niej goście mogli wysłuchać koncertu organowego p. Marka Bochniaka pt. Muzyka, której słuchali Firlejowie. Tuż po oficjalnym otwarciu goście wysłuchali przepięknego koncertu  Chóru Benedictus, a po południu  zaprezentował się nasz rodzimy Zespół Pieśni i Tańca Dąbrowica. Wieczór należał bezwzględnie do niesamowitych muzyków z kapeli folkowej Styrta. 

Nie lada gratką okazały się liczne historyczne pokazy. Wystąpiły grupy rekonstrukcyjne m.in. Chorągiew Husarska Ziemi Lubelskiej, która wiernie odtworzyła moment wymarszu na wojnę rodem z powieści Henryka Sienkiewicza. Żywą lekcję historii pokazała grupa Towarzystwa Szabli i Miecza z Zamościa, która w historycznych strojach zaprezentowała sztukę dawnego frechtunku z XVI i XVII wieku. Do Dąbrowicy zajechali także zawodowi rycerze! Pokaz prawdziwych walk rycerskich odbył się na scenie letniej GOKiS. Walki bohurtowe zaprezentowali uczestnicy eliminacji do tegorocznej Rycerskiej Kadry Narodowej, wśród nich był nasz zaprzyjaźniony kowal (rycerz-pasjonat)p. Tomasz Gomoła, który w  tym roku wraz z kadrą walczył na Rycerskich Mistrzostwa Świata! 

Nowością tegorocznej edycji było ustawienie Słowiańskiego grodu (grupa z Wólki Bieleckiej), w którym to każdy mógł postrzelać z łuku na torze łuczniczym, nauczyć się wyplatania krajek, a nawet skosztować wczesnośredniowiecznych potraw! Na scenie odbył się także pokaz mody człowieka pierwotnego oraz dla najmłodszych - nauka tańca dawnego! 

Na zakończenie jarmarku w nocnej scenerii wystąpiła fantastyczna grupa fireshow IN NOMINE, prezentując teatralne widowisko, w którym  głównym bohaterem był ogień. Brawo! Wszystko odbyło się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Jastkowie zs. w Dąbrowicy oraz Domu Spotkań Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy istniejącej jeszcze wieży Firlejów - jedynym w Dąbrowicy zachowanym zabytkiem pamiętający świetne czasy rodu magnackiego.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym p. Sławomira Sosnowskiego – Marszałka Województwa Lubelskiego. Patronat medialny nad Jarmarkiem objęła  Telewizja Polska Lublin. Sponsorem był Totalizator Sportowy Oddział w Lublinie.

 

 

 

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Publikacja opracowana przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.