Sprawy Bieżące

WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ OD WYGRANEGO KONKURSU NA ORGANIZACJĘ PÓŁKOLONII DLA MIESZKAŃCÓW WSI SNOPKÓW I SMUGI PRZEZ FUNDACJĘ ANIMATORÓW I TWÓRCÓW KULTURY „TRACH”

autor Konrad Makowski · 22 lip 2016 o 14:07

"Wszystko zaczęło się od wygranego konkursu na organizację półkolonii dla mieszkańców wsi Snopków i Smugi przez Fundację Animatorów i Twórców Kultury „TRACH”. Wkrótce po tym rozpoczęliśmy przygotowywania organizacyjne i merytoryczne. Dość szybko zebrała się grupa chętnych 80 dzieci, których rodzice zgłosili do zapisów u sołtysów obu miejscowości. Półkolonie trwały od 04.07.-08.07. w godz. 09:00-15:00. W sobotę zaś (09.07) odbył się festyn dla mieszkańców Snopkowa i Smug na zakończenie półkolonii. Wśród największych atrakcji i zalet można wymienić:

  • Pokazy grup kolonijnych, które scalały członków grup i wyróżniały je spośród pozostałych kolonistów;
  • Eksperymenty fizyczne i chemiczne, które pobudziły ciekawość świata dzieci, a każdy obserwator i twórca doświadczenia mógł poczuć się jak w laboratorium.
  • Olimpiadę Sportową, która również zjednoczyła grupy ze sobą przy silnej, zdrowej rywalizacji.
  • Niekonwencjonalne formy plastyczne, które pobudziły wyobraźnią każdego kolonisty.
  • Wycieczkę – Wybraliśmy się na spacer po Lublinie z radosną przewodniczką, a także na jazdę na kucykach do Stajni Arizona. Pogoda nie pozwoliła się pluskać w Słonecznym Wrotkowie, ale dzieci i tak były zadowolone.
  • Bal przebierańców, gdzie każdy mógł się przebrać za wybraną postać, ponieważ członkowie fundacji zadbali o dużą garderobę pełną strojów.
  • Festyn, choć i tym razem pogoda nie dopisała, to zrealizowaliśmy nasz plan imprezy plenerowej wewnątrz szkoły. Nie wszystkich burza przestraszyła i niektórzy przybyli na wspólną zabawę. Zorganizowaliśmy mnóstwo konkursów z nagrodami. „To był najlepszy dzień w moim życiu!” - słowa Jagody z kl. V potwierdzają nasze odczucia z tym związane.

Należy zaznaczyć, że dużym atutem tych półkolonii było połączenie samych dzieci z różnych szkół, ponieważ mogły się poznać bliżej, mieszkają niedaleko siebie, a znajomość wakacyjna może przetrwać na dłużej. Większość dzieci z półkolonii uczęszcza do Szkoły Podstawowej w Snopkowie i na początku stanowili silną, zamkniętą grupę, jednakże z otwartym umysłem i sercem szybko przyjęli pozostałych do swojego grona. Wychowawcy zaś dbali o przyjemną atmosferę w grupach. Niezmierne podziękowania należą się osobom zarządzającym sołectwami: dla P. Warszawskiego, P. Łakoty oraz P. Okonia – bez ich udziału nie udałoby się przeprowadzić zapisów oraz późniejszych zmian w listach członków aż tak sprawnie. Sukces półkolonii należy w dużej mierze również do nich. My zaś, jako organizatorzy ostatniego dnia półkolonii poczuliśmy smutek z powodu zakończenia naszej wspólnej przygody, lecz czujemy również, że to nie jest ostatnia nasza inicjatywa realizowana wspólnie dla mieszkańców gminy Jastków."

Barbara Sanecka-Sieńko

 

Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.