Sprawy Bieżące

NOWE PERSPEKTYWY I MOŻLIWOŚCI ROZWOJU DLA PLANTATORÓW CHMIELU. PIERWSZA TEGO TYPU KONFERENCJA W JASTKOWIE.

autor Monika Szewczyk · 06 gru 2021 o 11:31

W dniu 2.12.2021 w Urzędzie Gminy Jastków odbyła się konferencja pt. „Integrowana Produkcja i GlobalG.A.P. - czyste plantacje gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju dla plantatorów chmielu.” Konferencja została zorganizowana przez Fundację Rozwoju Polskiego Chmielarstwa oraz spółkę Happy Hopfields z Lublina. Konferencja zgromadziła szerokie grono przedstawicieli firm, jednostek naukowych, jednostek certyfikujących oraz osób związanych z branżą chmielarską. W konferencji wzięli udział również przedstawiciele Polskiego Związku Plantatorów Chmielu i Krajowego Związku Plantatorów Chmielu oraz PIORIN.

Konferencję rozpoczęła Pani Wójt Teresa Kot, jako gospodarz całego wydarzenia, przedstawiając krótko historię konferencji o tematyce chmielarskiej, które odbywały się kiedyś w pałacu będącym siedzibą gminy jak również historię miejsca. Za prowadzenie konferencji, sprawy organizacyjne i zapowiadanie gości odpowiedzialna była Pani Katarzyna Juszczak – Prezes Fundacji.

Główną tematyką konferencji były nowe możliwości i perspektywy rozwoju dla plantatorów chmielu. Pierwszym prelegentem był dr inż. Michał Pniak (BIOCONT Polska), który mówił o biologicznych środkach ochrony roślin mogących mieć zastosowanie w uprawie chmielu. Dr inż. Grzegorz Gorzała reprezentujący PIORiN przedstawił uwarunkowania prawne oraz rolę Głównego Inspektoratu w systemie Integrowanej Produkcji roślin, natomiast pan dr hab. inż. Marcin Niemiec z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przeprowadził porównanie systemów jakości produkcji pierwotnej GlobalG.A.P. i Integrowanej Produkcji. Pani Danuta Muszyńska, jako przedstawiciel jednostki certyfikującej TÜV Rheinland Polska przedstawiła szczegółowo wymogi dla uzyskania certyfikatu GlobalG.A.P. przez plantatorów.

O tym, jak wygląda procedura certyfikacji w przypadku Integrowanej Produkcji, a jak przy certyfikacji wg standardów GlobalG.A.P. z perspektywy plantatora chmielu opowiedziała na podstawie własnych doświadczeń pani Hanna Hołaj. Prowadzony przez Nią Rolniczy Zakład Doświadczalny „Jastków” jest pierwszym w Polsce gospodarstwem, które uzyskało obydwie certyfikacje.

Tematyka certyfikacji okazała się bardzo interesująca ze względu na możliwość poprawy jakości surowca zgodnie z wymaganiami współczesnego odbiorcy. Zarówno Integrowana Produkcja jak i standard GlobalG.A.P. potwierdzają jakość i bezpieczeństwo żywności, dbałość o środowisko i wszystko co związane z dobrymi praktykami rolniczymi. Standard GlobalG.A.P. kładzie ponadto duży nacisk na kwestie związane z bezpieczeństwem, higieną i dobrobytem pracowników gospodarstwa.

Podczas konferencji plantatorzy mieli też możliwość poznania innowacyjnych technik analizy i oceny stanu zdrowotności roślin oraz ich rozwoju wegetacyjnego. Dr. inż. Jerzy Koronczok z firmy AGROCOM Polska wraz z Profesor Małgorzatą Bzowską-Bakalarz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pokazali jak w praktyce wykorzystać metody teledetekcyjne, a dokładnie skanowanie multispektralne wykonane z dronów do oceny stanu chmielników.

W drugiej części konferencji przedstawiciele firmy BACTrem - Profesor Magdalena Popowska z Uniwersytetu Warszawskiego i pan Andrzej Berezowski (Dyr. Operacyjny) poruszyli temat zanieczyszczeń plantacji chmielu olejem kreozotowym, którym impregnowane są słupy drewniane stanowiące konstrukcję tradycyjnych chmielników. Przedstawili oni innowacyjną technologię bioremediacji gleb in situ przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów bakterii aplikowanych na glebę skażoną wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi. 

 Na koniec prezentację wygłosił dr Marcin Żyła, przedstawiciel firmy Energy Composites prowadzący projekt B+R dotyczący technologii produkcji chmielu, realizowany na terenie gminy we współpracy z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz Rolniczym Zakładem Doświadczalnym „Jastków”. Pokazane zostały innowacyjne konstrukcje nośne chmielników oparte na słupach kompozytowych produkowanych przez firmę Energy Composites, które posiadają nie tylko odpowiednie parametry wytrzymałościowe, ale są przede wszystkim przyjazne środowisku. Spółka Happy Hopfields podczas konferencji zaprosiła wszystkich plantatorów chmielu do współpracy w ramach budowy i przebudowy plantacji oraz nadzoru pod kątem uprawy czystego, wysokiej jakości, certyfikowanego chmielu. „Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Dyskusja podczas konferencji pokazała nam, że tego typu działania są potrzebne w branży, dlatego mam nadzieję, że za rok uda nam się znów powtórzyć to wydarzenie” - powiedział Zbigniew Szkopek, prezes spółki Happy Hopfields.

27aea6d5 51a7 4b78 a162 3599aea6c027
F60286a0 38da 44c8 a36c d6f23de597a1
7606c44b 9974 49d4 8e61 9161f96cd8f4
4be496dd f22f 4b60 b262 fcf6dd93be18
6ea9b717 3b69 4042 bed1 2d1006782cdf
7c1734b9 60b2 4328 b4e9 181c5a099edf
876b7778 6711 4d4a ac8d 5280ddb9a887
C17f13d3 8b26 45d5 aaf7 caa10c4a3bd7
Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.