NOWE ŚRODKI DLA GMINY JASTKÓW W RAMACH PROGRAMU POLSKI ŁAD
Z radością informujemy, że w dniu wczorajszym tj. 6 czerwca 2022 r. Pan Andrzej Dec, Zastępca Wójta Gminy Jastków odebrał tablicę informacyjną o przyznanej kwocie wsparcia z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Tablice wręczył Poseł na Sejm RP - Sylwester Tułajew oraz Zdzisław Antoń - Starosta Lubelski podczas oficjalnego spotkania w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lublinie.
Przyznane dofinansowanie w kwocie 8 999 950 zł zostanie wykorzystane na realizację następujących inwestycji:
Nazwa inwestycji: Bezpieczna i funkcjonalna szkoła przyszłości w gminie Jastków
- Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 2024-09-30
- Przewidywana wartość Inwestycji: 4.999.998,00 zł
- Deklarowana kwota udziału własnego: 750.000,00 zł
- Kwota wnioskowanych środków: 4.249.998,00 zł
Przedmiotem projektu jest poprawa bezpieczeństwa i funkcjonowania placówek edukacyjnych w Jastkowie, Ożarowie oraz Tomaszowicach poprzez realizację inwestycji polegającej na:
- rozbudowie i przebudowie budynku Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie w celu powiększenia powierzchni użytkowej stołówki budynku dla obecnych potrzeb użytkowników.
- budowa szybu windowego dla zapewnienia dostępu budynku dla osób niepełnosprawnych,
- rozbudowa i przebudowa stołówki budynku w kierunku północno-wschodnim,
- wykonanie doziemnej instalacji gazu, instalacji kanalizacji sanitarnej i technologicznej, części utwardzenia terenu i pozostałych elementów zagospodarowania terenu,
- rozbudowie i przebudowie budynku Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie, obejmującej zapewnienie nowej sali gimnastycznej z zapleczem, szatniami z węzłami higieniczno-sanitarnymi, zapewnienie niezbędnych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i magazynowych oraz przebudowę obiektu mającą na celu wydzielenie tej części jako strefy p.poż. bez zmiany obecnego przeznaczenia pomieszczeń, roboty budowlane w zakresie dróg dojazdowych (parking). Wybudowany budynek zostanie dostosowany do przepisów BHP, sanitarnohigienicznych i p.poż. w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na dachu zostanie wykonana inst. fotowoltaiczna;
- ogrodzeniu terenu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tomaszowicach oraz wykonaniu boiska piłkarskiego o zabezpieczonej nawierzchni trawiastej, wyposażonego w bramki z siatkami, liniami z infrastrukturą towarzyszącą.
Realizacja w/w inwestycji stworzy warunki dla poprawy jakości kształcenia, a w dalszej konsekwencji funkcjonowania na terenie gminy sprawnego i bezpiecznego systemu edukacji. Projektem zostaną objęte dzieci w wieku szkolnym, nauczyciele i personel szkół oraz ich otoczenie (rodziny, inne grupy korzystające z pomieszczeń szkół, sołectwa). Realizacja zadania wpłynie w szczególności na poprawę dostępności użytkowania placówek przez osoby z ograniczeniami, w tym osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz na zapewnienie bezpiecznych warunków pracy i nauki dla użytkowników/czek w w/w placówkach.
Nazwa inwestycji: Gospodarka ściekowa w Gminie Jastków – etap IV w miejscowościach Płouszowice Kolonia, Dąbrowica.
- Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 2024-10-31
- Przewidywana wartość Inwestycji: 4.999.950,00 zł
- Deklarowana kwota udziału własnego: 249.998,00 zł
- Kwota wnioskowanych środków: 4.749.952,00 zł
Przedmiotem projektu jest budowa ok. 5,3 km sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z czterema przepompowniami z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowościach Płouszowice Kolonia i Dąbrowica. Inwestycja ma na celu zniesienie barier w rozwoju przedsiębiorczości dla nowo powstałych i funkcjonujących firm oraz poprawa warunków bytowych mieszkańców w obszarze gęstej podmiejskiej zabudowy.
Budowa nowoczesnego, bezpiecznego systemu kanalizacji sanitarnej jest niezbędna do prawidłowego rozwoju gospodarczego Gminy, między innymi ze względu na stale przybywającą liczbę mieszkańców i zainteresowanie przedsiębiorców świadczeniem usług na rzecz wyżej wymienionej społeczności (rozwój rynku pracy) - utratę dochodów związanych z wystąpieniem pandemii COVID-19 zarówno mieszkańców gminy, jak również istniejących przedsiębiorstw.
Dodatkowo realizacja inwestycji w szczególnie znaczący sposób wpłynie na:
- poprawę bezpieczeństwa sanitarnego (poprawa warunków higienicznych, ograniczenie chorób i kosztów leczenia). Powstałe nieczystości w kontrolowany sposób będą oczyszczane, nie będą odprowadzane do cieków wodnych, nie będą również przenikały do wód gruntowych. Zapewni to dostęp do lepszej jakości wody (poszanowanie ograniczonych zasobów – zabezpieczenie przed wystąpieniem suszy), zabezpieczy odbiorców, na wypadek wystąpienia podtopień czy powodzi (sieć kanalizacyjna jest na bieżąco monitorowana i lepiej zabezpieczona niż prywatne oczyszczalnie ścieków);
- poprawę stanu zanieczyszczonego środowiska - zapewni wymagany poziom redukcji zanieczyszczeń co wpłynie na jakość środowiska, w tym wód gruntowych organiczny uciążliwości i ryzyka związane z wywozem nieczystości.