PROGRAM „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ ” – EDYCJA 2022
PROGRAM „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ ”
– EDYCJA 2022
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastkowie informuje, że przystępuje do realizacji Programu „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ” – finansowanego ze środków FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO.
INFORMACJE O PROGRAMIE
Wartość otrzymanego dofinansowania: 3 655 200,00 zł
Całkowita wartość inwestycji: 3 655 200,00 zł
Głównym celem Programu jest zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Program poprzez zapewnienie wsparcia oraz pomocy adekwatnej do występujących potrzeb ma na celu poprawę jakości życia osób niepełnoprawnych, w szczególności poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia.
Osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności, załatwianiu spraw urzędowych czy podejmowaniu różnego rodzaju aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.
Uczestnik Programu za usługi asystencji osobistej nie ponosi odpłatności.
Adresatami wsparcia są:
-
Dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
-
Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności:
-
a) o stopniu znacznym lub
b) o stopniu umiarkowanym albo
c) traktowane na równi do wymienionych w lit. a i b.
Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:
1. Wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
-
Wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
-
Załatwianiu spraw urzędowych;
-
Korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
-
Zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej, przy czym usługa asystencji osobistej na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć:
1. Osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
2. Osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu;
3. Osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej ( asystentem nie mogą być rodzice i dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadkowie, teściowie, macocha, ojczym oraz inne osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z uczestnikiem Programu ), pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną pisemnego oświadczenia, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej.
W przypadku gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z ww. wskazaniami, wymagane jest także:
1. Zaświadczenie o niekaralności;
2. Pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym;
3. Pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:
1. 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
2. 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3. 360 godzin rocznie dla:
a) osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
b) dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta osobistego proszone są o dostarczenie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastkowie Karty Zgłoszenia wraz z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności.
KARTA ZGŁOSZENIA, KARTA ZAKRESU CZYNNOŚCI oraz obydwie KLAUZULE INFORMACYJNE znajdują się poniżej - w Plikach do pobrania.
Zał. Nr 1 Program Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2022: https://www.gov.pl/attachment/2a1ad2e9-8728-4be4-9cb2-82f5c85de380
Zał. Nr 8 Karta zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2022:
https://www.gov.pl/attachment/3c4a1fad-baf1-4376-ab2b-acf58be47c73
Zał. Nr 9 Zakres czynności w ramach usług asystenta do Programu „Asystent osobisty
osoby niepełnosprawnej”– edycja 2022:
https://www.gov.pl/attachment/28da96bb-e65d-464c-88ef-abc9860bc783
Zał. Nr 13: Klauzula informacyjna w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022:
https://www.gov.pl/attachment/c23640c4-b045-4b8c-8289-feba233b4e67
Zał. Nr 14 Klauzula informacyjna RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022:
https://www.gov.pl/attachment/88d8edc2-abb9-43a8-a07d-07484865fb0c