RELACJA Z PRZEBIEGU 106. ROCZNICY BITWY POD JASTKOWEM W DNIU 3 SIERPNIA 2021 R.
We wtorek 3 sierpnia 2021 r. odbyły się obchody 106. rocznicy Bitwy pod Jastkowem.
Legiony Polskie pod Jastkowem toczyły walkę między 31 lipca, a 3 sierpnia 1915 roku. Z wojskami rosyjskimi starli się wówczas żołnierze I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego oraz wydzielony z III Brygady 4 pułk piechoty ppłk. Bolesława Roi. Była to jedna z największych bitew Legionów. Jednostki polskie od 31 lipca próbowały przełamać pozycje rosyjskie, ale kilkakrotne podejścia nie przynosiły skutku. Ogólna sytuacja na froncie zmusiła Rosjan do opuszczenia umocnień i Legioniści 3 sierpnia 1915 roku wkroczyli do Jastkowa. 4 pułk poniósł olbrzymie straty.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się złożeniem wieńców pod tablicą poświęconą Legionom Józefa Piłsudskiego i generałowi Gustawowi Orlicz -Dreszerowi znajdującą się przed lubelskim Ratuszem. W tym roku w uroczystości udział wzięli m.in. szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, członek zarządu Wojewodztwa Lubelskiego Sebastian Trojak. Wiązanki ponadto złożyły delegacje Miasta Lublin, Gminy Jastków oraz Związku Piłsudczyków Oddział Lublin i Związku Oficerów Rezerwy RP wraz z uczestnikami XIX Marszu Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego Lublin – Jastków, Związek Piłsudczyków RP oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich. Po zakończeniu pierwszego punktu obchodów, zebrani przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim, gdzie po okolicznościowych przemówieniach złożono wiązanki i znicze.
Miejscem na trwale związanym z Legionami stała się Dąbrowica, gdzie w 102.Rocznicę Bitwy odsłonięta została tablica upamiętniająca stacjonowanie w dawnym majątku Firlejów, Marszałka Piłsudskiego wraz ze sztabem, podczas bitwy. Dąbrowica już po raz 4 stała się obowiązkowym punktem programu obchodów. Tu właśnie przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i społeczności lokalnej złożyli wiązanki pod tablicą pamiątkową zainstalowaną na „Domu Spotkań” Caritasu Archidiecezji Lubelskiej.
Co roku główne uroczystości rocznicowe mają miejsce na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie, gdzie odprawiana jest Polowa Msza Święta w intencji poległych żołnierzy. Po niej według ceremoniału wojskowego odczytany jest Apel Poległych zakończony Salwą Honorową i złożeniem wieńców. Jak co roku w obchodach wzięła udział licznie zgromadzona społeczność lokalna gminy Jastków jak i przedstawiciele rządu, samorządu, wojska i środowisk kombatanckich.
Ostatni punktem obchodów stanowił przemarsz przy akompaniamencie wojskowej orkiestry dętej do parku przy Urzędzie Gminy Jastków. Zabytkowy pałac i otaczający go park z wiekowymi drzewami „pamietającymi” czas bitwy, stanowią doskonałe miejsce do kultywowania pamięci o bohaterstwie poległych w boju żołnierzy. To w tym miejscu od 3 lat na tarasie wyremontowanego pałacu wygłaszane są wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości, a po nich występy artystyczne. W tym roku zaprezentowano patriotyczne widowisko poetycko – muzyczne w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie. Na zakończenie obchodów uczestników wydarzenia w okres między wojenny przeniosła w trakcie swojego koncertu „Kapela Maciejowa”.
Obchody 106 Rocznicy Bitwy pod Jastkowem zostały objęte Patronatem Honorowym Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Starosty Lubelskiego Zdzisława Antonia