SZKOŁA PODSTAWOWA IM. BOLESŁAWA PRUSA W PŁOUSZOWICACH – DZIAŁANIA EKOLOGICZNE
10 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Płouszowicach odbyło się uroczyste otwarcie Pracowni Odnawialnych Źródeł Energii. Ekopracownia powstała w ramach wygranej konkursu pn. „Ekopracownia – zielone serce szkoły” zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Ekopracownia OZE stała się swoistym motywatorem do podjęcia aktywnych działań na rzecz kształtowania świadomości ekologicznej oraz postaw proekologicznych wszystkich uczniów oraz pracowników szkoły.
Z zasobów Pracowni OZE korzystali na co dzień wszyscy uczniowie Szkoły w ramach edukacji przyrodniczej, biologicznej i ekologicznej z uwzględnieniem treści podstawy programowej oraz wynikającej z aktualnego zapotrzebowania na organizację dodatkowych zajęć np. koła przyrodniczego, biologicznego i ekologicznego. Bogactwo pomocy dydaktycznych (m.in. modele energii odnawialnej, zestawy badawcze powietrza, wody i gleby, interaktywne plansze i zestawy demonstracyjne, przyrządy do pomiarów ekologicznych, edukacyjne maty podłogowe i ścienne, gry dydaktyczne) oraz nowoczesne wyposażenie sali (m.in. nowy zestaw mebli, komputery, monitor interaktywny i projektor, tablet) pozwoliło pogłębić wiedzę o otaczającym świecie i lepiej wykorzystać ją w praktyce.
Innym obszarem szkolnych działań ekologicznych był aktywny udział nauczycieli oraz uczniów w zewnętrznych szkoleniach zorganizowanych przez Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach pn. „Gospodarka o obiegu zamkniętym” oraz „Prawidłowa segregacja odpadów”. Uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych na temat odnawialnych źródeł energii przeprowadzonych przez fundację „LUPUS”. Nieustanna edukacja wpłynęła na efektywniejsze kształtowanie świadomości ekologicznej i postaw proekologicznych wśród dzieci i dorosłych.
Najobszerniejszą sferą aktywności proekologicznej była kreatywna, nieszablonowa działalność szkolnych kół zainteresowań: ekologicznego, biologicznego i przyrodniczego. W tym roku szkolnym realizowane były projekty edukacyjne: „Z ekologią na Ty”, „EkoŚwiat”, „Pożyteczne odpady w naszych ogródkach” oraz konkursy ekologiczne: „Jestem EKO – bądź i TY", „Ambasador Szkolnej Wynalazczości”, „Energia odnawialna”. W ramach realizacji zadań projektowych i konkursowych uczniowie wykonali szereg działań np.: sadzenie roślin oraz dbanie o nie; przygotowanie reklamowych haseł proekologicznych; napisanie wiersza ekologicznego oraz „Dekalogu Ekologa”; stworzenie logo Koła „Eko” przy wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji; przygotowanie prezentacji multimedialnej nt. konieczności prawidłowej segregacji odpadów; zaprojektowanie i wykonanie ekoprzytulanki oraz ozdób świątecznych z materiałów z odzysku; nagranie filmu edukacyjnego nt. konieczności i sposobów minimalizowania odpadów oraz krótkiego filmu instruktażowego nt. zasad właściwej segregacji śmieci; wykonali plakaty pt. „Świat za 100 lat”; zorganizowali zbiórkę zużytych baterii oraz aktywnie włączyli się w charytatywną akcję zbiórki książek oraz akcję „Sprzątanie Świata”; zaprezentowali prognozę pogody; przygotowali lapbooki z okazji „Dnia Ziemi” oraz ekozawieszki z hasłami ekologicznymi; zaprezentowali przed całą społecznością szkolną przedstawienie ekologiczne.
Zasoby Ekopracowni OZE wpływają na edukację proekologiczną całej społeczności szkolnej. Każda sfera aktywności ekologicznej (edukacja ekologiczna w ramach realizacji treści podstawy programowej, szkolenia/warsztaty, działalność szkolnych kół: przyrodniczego, biologicznego i ekologicznego) skupia się na różnych aspektach związanych z ochroną środowiska i promowaniem świadomości ekologicznej. Edukacja ta przełoży się na realne działania na rzecz ochrony naszej PLANETY. Informacje o realizacji działań związanych z ekologią są na bieżąco publikowane na stronie Facebookowej Szkoły (#SPPłouszowice) oraz Szkolnego Koła Przyrodniczego „EKO” (#SzkolneKołoPrzyrodniczeEko). Zachęcamy do zaobserwowania naszych działań.