KOMUNIKAT IUNG W PUŁAWACH ODNOŚNIE WYSTĄPIENIA WARUNKÓW SUSZY W POLSCE - 2019 R.
IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.
W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -133 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 39 mmw stosunku do poprzedniego okresu (11 V-10 VII).
Największy deficyt wody w okresie 21 maj – 20 lipiec br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Obecnie na tym terenie wartość KBW osiąga od -240 do -249 mm. Na przeważającym obszarze województwa: lubuskiego, wielkopolskiego, północnej części woj. łódzkiego oraz w zachodnich rejonach woj. mazowieckiego i lubelskiego deficyt wody wynosi od -200 mm do -240 mm. Duży deficyt wody od -170 do -200 mm notowano na dużym terenie województw: zachodniopomorskiego, w części północnej województw: lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, w części południowej woj. podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz w zachodnich terytoriach woj. kujawsko-pomorskiego. Na południu kraju w woj. małopolskim, podkarpackim, dolnośląskim oraz na północy Polski w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim w tym okresie sześciodekadowym notowano najmniejsze niedobory wody wynoszące od -50 do -119 mm.
Suszę rolniczą notowano na terenie województw:
Lubuskiego,
Wielkopolskiego,
Łódzkiego,
Opolskiego,
Podlaskiego,
Mazowieckiego,
Zachodniopomorskiego,
Dolnośląskiego,
Lubelskiego,
Pomorskiego,
Kujawsko-pomorskiego,
Śląskiego,
Świętokrzyskiego,
Podkarpackiego,
Warmińsko – mazurskiego.
Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach, wśród:
Zbóż jarych,
Zbóż ozimych,
Krzewów owocowych,
Truskawek,
Roślin strączkowych,
Kukurydzy na ziarno,
Kukurydzy na kiszonkę,
Drzew owocowych,
Warzyw gruntowych,
Tytoniu,
Buraka cukrowego,
Ziemniaka,
Chmielu.
Pełna treść raportu - kliknij tutaj