Sprawy Bieżące

OBCHODY 700-LECIA DĄBROWICY

autor Marcin Abramek · 06 mar 2017 o 09:56

Rok 2017 to szczególny czas dla naszej Gminy – mija 700 lat istnienia miejscowości Dąbrowica, która rozpoczęła pisać swoje dzieje na kartach historii w 1317 roku, kiedy to Książe Władysław Łokietek lokował tę wieś na prawie niemieckim, dając jej możliwość do rozwoju gospodarczego a jej właścicielami stali się protoplaści rodu Firlejów. Wiek XVI i pierwsza połowa XVII w. to okres w którym Firlejowie zaliczali się do grona najbardziej wpływowych i zamożnych rodów magnackich Rzeczypospolitejpolskiej. Przez lata Firlejowie wspierali rozwój kultury i nauki a przedstawiciele ich rodu piastowali najważniejsze stanowiska w ówczesnej Polsce. Z biegiem lat świetność rodu osłabła a Dąbrowica z centrum polityczno-kulturalnego Lubelszczyzny przekształciła się w spokojną, trochę zapomnianą miejscowość, a zamek Firlejów oraz jego otoczenie uległo zniszczeniu.

Z Dąbrowicą wiąże się wiele wydarzeń, które miały bezpośredni wpływ na losy naszej gminy. Z tej miejscowości i na przełomie lipca i sierpnia 1915 r. żołnierze I Brygady i 4 P.P. Legionów Polskich wyruszyli do boju z Rosjanami w Bitwie pod Jastkowem. W dniach 31 lipca – 2 sierpnia 1915r. na terenie  Dąbrowicy stacjonował Józef Piłsudski wraz ze swoim sztabem.

W okresie II wojny światowej w dawnym dworze oddział SS utworzył obóz więzienny, w którym pod nadzorem okupanta wykonywali przymusowe prace więźniowie odsiadujący wyroki w więzieniu na Zamku w Lublinie.

Po wojnie w Dąbrowicy utworzona została Parafia Rzymskokatolicka pw. N.N.M.P. w Dąbrowicy.

Współcześnie Dąbrowica to jedna z największych miejscowości znajdujących się na terenie Gminy Jastków. Jej bezpośrednie sąsiedztwo z miastem Lublin, piękne ukształtowanie terenu i bogata historia czyni to miejsce niezwykle atrakcyjnym. Od lat prężnie funkcjonujące Koło Gospodyń Wiejskich skupia wokół siebie nie tylko rodowitych mieszkańców, ale także osoby które osiedliły się na terenie tej pięknej miejscowości stosunkowo niedawno. Dzięki aktywnej społeczności oraz prężnie działającemu Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu, którego siedziba mieści się nieopodal baszty Firlejów, na terenie Dąbrowicy realizowane jest wiele inicjatyw kierowanych do szerokiego grona odbiorców.

Obchody rocznicowe zawsze stanowią doskonałą okazję do przypomnienia szerokiemu gronu odbiorców sylwetek osób, które trwale związały swoje losy nie tylko z Dąbrowicą ale także z Gminą Jastków. Umożliwiają również zwrócenie wagi na miejsca, być może już zapomniane, a które ciągle żyją w świadomości mieszkańców. To właśnie nasi przodkowie oraz my – współcześnie żyjący, a także wszyscy ci, którzy chociażby w najmniejszym stopniu związali swoje losy z Gminą Jastków, budujemy historię. Z okazji tych siedmiu wieków istnienia miejscowości planujemy organizację wielu wydarzeń kulturalno-naukowych nawiązujących do jubileuszu.

W konwencję obchodów rocznicowych doskonale wpisuje się ustanowienie herbu Gminy Jastków. Przyjęty przez Radę Gminy Herb w bezpośredni sposób nawiązuje do rodu Firlejów, oraz żywo kultywowanej w Gminie historii związanej z Legionami Polskimi. Składa się on z czerwonej tarczy typu hiszpańskiego na której umieszczono uszczerbiony herb Firlejów - ukoronowane złote łby lamparcie (h, Lewart) w jej obu pobocznicach oraz srebrnej pelty umieszczonej na odznace legionowej nawiązującej do bitwy pod Jastkowem oraz cmentarza legionowego. Tarcza koloru czerwonego nawiązuje bezpośrednio do barw herbu powiatu i województwa lubelskiego, odnoszących się także do barw Herbu Rzeczypospolitej Polskiej – Orła Białego gdzie również występuje srebro, czerwień oraz złoto.

Już niebawem na łamach oficjalnych portali www.jastkow.pl i www.gokis.jastkow.pl, a także w najbliższym numerze Gazety Jastkowskiej zamieszczone zostanie Kalendarium Obchodów 700 – lecia Dąbrowicy.

         Nad prawidłowym przebiegiem obchodów będzie czuwać Komitet Organizacyjny powołany Zarządzeniem Nr 22/2017 Wójta Gminy Jastków z dnia 24 lutego 2017r. w składzie komitetu znalazły się następujące osoby:

  • Kamil Ziółkowski dyr. GOKiS - Przewodniczący Komitetu
  • prof. dr hab. Cezary Taracha – przedstawiciel m. Dąbrowica
  • Zenon Rachańczyk – sołtys m. Dąbrowica
  • Bogna Bender-Motyka – przedstawiciel m. Dąbrowica
  • Mieczysław Jurecki – przedstawiciel m. Dąbrowica
  • Marianna Struzik - przedstawiciel m. Dąbrowica
  • Marta Gierczak – przedstawiciel m. Dąbrowica
  • Marta Małek – przedstawiciel m. Dąbrowica
  • dr Robert Wójcik – Wicestarosta Lubelski
  • Ks. Jerzy Poręba  - Proboszcz Parafii Dąbrowica
  • Beata Dzierżak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Płouszowicach
  • Tomasz Dyzma – przewodniczący Związku Piłsudczyków w Lublinie
  • Lech Marczak – Prezes Związku Oficerów Rezerwy R.P.
  • Michał Kamela - Związek Strzelecki „Strzelec”
  • Andrzej Krak -  przedstawiciel Urzędu Gminy Jastków
  • Barbara Czubak – przedstawiciel Urzędu Gminy Jastków
  • Marcin Abramek – przedstawiciel Urzędu Gminy Jastków

Serdecznie zachęcamy do wzięcia czynnego udziału w wydarzeniach realizowanych w ramach obchodów. Wspólnie będziemy przypominać sobie o bogatej historii naszej gminy oraz Dąbrowicy. Będzie to też doskonała okazja do budowania naszej własnej historii i spuścizny którą pozostawimy dla przyszłych pokoleń.  

Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.